Jak wybrać deskorolkę? Przewodnik dla początkujących

2019-01-08
Jak wybrać deskorolkę? Przewodnik dla początkujących

Jaką deskorolkę wybrać na początek? Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie skateboardingu, to z pewnością zadajesz sobie to pytanie. W internecie znajdziesz masę poradników, które powstają na kolanie – my wolimy skupić się na konkretach. Pierwszy jest taki, że deskorolka dla początkującego z sieciówki w większości przypadków będzie bublem. Jaką deskorolkę wybrać na początek, żeby się nie „nadziać” i nie zrazić do jazdy? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik dla początkujących!

Jak wybrać deskorolkę – pierwsze kroki

Dziś rynek deskorolek jest przeogromny i znajdziesz w nim najróżniejsze modele, często w „dziwnych” kształtach. Jaką deskorolkę wybrać dla początkujących? My zawsze radzimy zacząć od absolutnej podstawy, czyli opanowania wszystkich ruchów (skręcania, bezpiecznego zatrzymywania się, ollie, manualna) na klasycznej desce. Jej uniwersalne wymiary i wygodny kształt ułatwia każdą  jazdę – zarówno po chodniku, jak i w skateparku oraz przede wszystkim skuteczną naukę różnego rodzaju podstawowych trików. 

Kolejna ważna kwestia: deskorolka dla początkującego musi pochodzić z zaufanego sklepu z dedykowanym sprzętem do sportów miejskich. Dzięki temu unikniesz bubli, które tylko udają poważny sprzęt. Naprawdę solidny model dechy powinien wyróżniać się trwałością – właśnie dlatego musi być wykonany z 7 warstw drewna wykonanego z klonu kanadyjskiego. Poza blatem znaczenie mają również kółka, tracki i łożyska. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką wybrać deskorolkę na początek, to koniecznie postaw na jakość. W przeciwnym razie możesz zrazić się do jazdy, a w ten sposób nie osiągniesz skilla, jak Tony Hawk.

Jaką deskorolkę wybrać na początek – nasze wskazówki

Wybierając deskorolkę dla początkujących, powinieneś wziąć pod uwagę to, co najbardziej Cię interesuje. Co mamy na myśli? Jeśli docelowo chcesz śmigać po skateparku, katując potężne kickflipy nad schodami, czy sunąć soczystymi slide’ami po barierkach – tutaj klasyczny model będzie najlepszy. Natomiast jeśli docelowo chcesz osiągać jak największe prędkości (np. przesiadając się na dłuższe dechy typu longboard), to warto wybierać dłuższą dechę. Tutaj mamy prostą zależność: dłuższa decha jest szybsza, za to krótsza jest znacznie bardziej zwrotna. Warto mieć to na uwadze, wybierając deskorolkę na początek.

Musisz wziąć pod uwagę takie kwestie jak trucki, koła (ich wielkość i twardość), czy rozmiar blatu. Przytłacza Cię ten nadmiar pytań? Cóż, nie musisz przecież wiedzieć wszystkiego: każdy skate zastanawiał się kiedyś, jaką deskorolkę wybrać dla początkujących. Nawet Tony Hawk, czy Bam Margera byli kiedyś absolutnie zieloni w tym temacie! Właśnie po to stworzyliśmy ten poradnik – aby przeprowadzić Cię krok po kroku przez wszystkie najważniejsze aspekty, jakie powinna posiadać Twoja pierwsza decha. No to lecimy dalej z tym tematem!

Jeśli zaczynasz przygodę ze skateboardingiem i nie wiesz jaką deskę kupić to ten poradnik jest dla Ciebie! Wiedząc na co zwrócić uwagę będziesz w stanie wybrać swoją pierwszą deskorolkę. Dzięki nam możliwe, że Ty lub osoba dla której dechę kupicie w prezencie zostanie następnym Tony'm Hawk'iem ;) Z czasem każdy sam będzie wiedział jak sprzęt leży mu najbardziej jednak zanim to nastąpi warto poradzić się jaki set up najlepiej sprawdzi się dla początkującego deskorolkarza. 

Rozmiar blatu

Blat jest najważniejszym elementem budowy każdej deskorolki. Parametrem, który jest brany pod uwagę przy wyborze jest jego szerokość. Jeżeli dobierzemy zbyt wąski blat możemy czuć się mniej komfortowo oraz nauka tricków może być utrudniona - będzie ciężej lądować pierwsze sztuczki. Z drugiej strony zbyt szeroki deck może być Ciężki do manewrowania podczas wykonywania ewolucji. Rozmiar powinien być odpowiednio dopasowany do rozmiaru butów, wzrostu ridera oraz przeznaczenia deski.

Przeważnie polecamy kompletne deskorolki w przedziale od 7.75 do 8.25 cala, deskorolki, które mają szerokość poniżej tego przedziału są polecane dla najmłodszych. Z kolei większe, dla osób naprawdę wysokich.

Więcej informacji dotyczących wyboru odpowiedniego rozmiaru blatu znajdziesz TUTAJ.

Deskorolka dla początkujących. Jak wybrać pierwszą deskorolkę?

Trucki

Traki są elementem łączącym blat z kołami. W klasycznej deskorolce mają kształt litery T. Są niższe niż np w longboardzie i posiadają kingpiny zwrócone ku sobie do środka. Dobieramy je pod kątem wielkości (szerokości) powiązanej z rozmiarem blatu. Można więc połączyć szerokość trucków z przeznaczeniem deskorolki. Węższe będą odpowiednie do wykonywania tricków na "flacie", te trochę szersze np. na bowla, rampy, raile czy do parku, a najszersze spotkamy w deskorolkach do vertu lub zwykłego cruisingu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o truckach to kliknij TUTAJ.

 

Koła

Tak samo jak poprzednie komponenty dobieramy koła pod kątem przeznaczenia deskorolki. Dla początkujących najlepszym wyborem będzie rozmiar miedzy 51, a 56mm.

Mniejsze koła pozwalają na łatwiejsze wykonywanie trików uwzględniających obrót deskorolki, będą idealne na gładką powierzchnię podłoża na skateparkach. Większe natomiast lepiej nadają się na nierówne powierzchnie, takie jak chodnik czy asfalt. Większe koła pozwalają rozwinąć większą prędkość na deskorolce.

 
Twardość kół będzie miała wpływ na to jak łatwo deskę będzie można wprowadzić w poślizg. Bardziej miękkie będą gorzej slide’ować ale mają więcej przyczepności i na odwrót - twardsze łatwiej się ślizgają ale łatwiej o zerwanie przyczepności. Najczęściej spotykana twardość kół w deskorolkach klasycznych oscyluje wokół twardości 99a.

Koła większe i bardziej miękkie (twardość w okolicach 70-80a) nadają się najlepiej do jazdy po mieście, ale nie są polecane do wykonywania ewolucji na deskorolce.

 

 

 

Podsumowując jeśli szukasz deskorolki na początek swojej przygody ze skateboardingiem możesz być zakłopotany biorąc pod uwagę ile parametrów trzeba wziąć pod uwagę. Dlatego najlepiej będzie wybrać w miarę standardowy set, a dopiero po jakimś czasie jak już wkręcisz się w deskorolkowy świat dobierzesz komponenty. Na pierwszą deskorolkę najlepszym wyborem będzie blat o szerokości 8", trucki 139mm i koła o twardości 99A. Taki set świetnie sprawdzi się na pierwszą deskorolką i powinien być w miarę uniwersalny aby spróbować różnych stylów jazdy. Jeżeli jesteś jeszcze młody i niezbyt wysoki to oczywiście lepszym wyborem będzie zestaw z blatem o szerokości np. 7.25".

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel