Jazda na hulajnodze wyczynowej nie musi być trudna. Sprawdź nasz poradnik dla początkujących!
Ty też jesteś fanem jazdy na hulajnodze? A może widziałeś, jakie triki wykręca Dakota Schuetz, czyli absolutny mistrz wyczynowej jazdy na hulajnodze, i też chcesz zacząć? Tutaj pojawia się pytanie: jak. Od razu Cię uspokajamy, że nauka jazdy na hulajnodze wyczynowej to kapitalna sprawa! Oczywiście wymaga konsekwencji i samozaparcia. Ale tak naprawdę przy odpowiednim treningu to pozostaje w Twoim zasięgu. Nie ważne, jakiego jesteś wzrostu, jak silny, czy sprawny fizycznie jesteś – jazda na hulajnodze wyczynowej może być dla Ciebie!
Jazda na hulajnodze wyczynowej – informacje dla początkujących
Od czego rozpocząć swój trening? Przede wszystkim od trenowania równowagi i koordynacji. Te cechy wyróżniają każdego zawodowca. Co, jeśli za oknem leje, jest pochmurno, a Ty nie możesz wyjść na skatepark? Nic straconego. Możesz ćwiczyć w domu. Zwłaszcza że będą to nie tylko efektywne, ale i ciekawe ćwiczenia, które pomogą Ci rozwinąć szereg przydatnych cech, na czele z siłą mięśni! O czym mowa? O trickboardach. Te pozwalają na rozwój zdolności motorycznych, naukę równowagi, czy koordynacji. Jednocześnie samo ćwiczenie jest dobrą zabawą dla absolutnie każdego! Pamiętaj, że z takiego treningu korzystają najlepsi zawodnicy na świecie – warto więc czerpać z nich inspirację.
Kolejna ważna informacja: zawsze ćwicz w dedykowanych ochraniaczach. Nie chcesz dokupować każdego elementu osobno? Nie ma problemu – możesz wybrać cały komplet ochraniaczy. Musimy to powiedzieć wprost: w trakcie treningu nie raz zdarzy Ci się upaść. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona. Jednocześnie każdy upadek czyni Cię silniejszym – po prostu wstań i ćwicz dalej, jak każdy mistrz. To doskonały trening pokory i wytrzymałości. Po wszystkim zmęczony położysz się do łóżka z satysfakcją, że dałeś z siebie wszystko.
Nauka jazdy na hulajnodze wyczynowej
No to jedziemy z tym koksem: naukę rozpocznij od sprawdzenia sprzętu. Sprawdź, czy hulajnoga jest poprawnie rozłożona. Ważne jest, aby:
- nie było luźnych śrub (przy lądowaniu mogłoby się to skończyć fatalnie),
- wszystkie koła obracały się swobodnie,
- kierownica pracowała prawidłowo.
Nasza rada: sprawdź łożyska. Przyjęło się, że warto przynajmniej raz w sezonie wymienić łożyska – zwłaszcza przy naprawdę solidnej eksploatacji. Gdy słyszysz szum w kole, ale także, gdy kółka nie obracają się jak należy, to zwróć uwagę właśnie na ten element.
Kolejny krok to sprawdzenie swojej dominującej nogi. Pewnie chwyć rączki swojej hulajnogi i stań jedną nogą na podeście, a drugą się odepchnij. Teraz zmiana. I jak, która noga jest dominująca? Prawdopodobnie będzie to ta sama noga, którą kopnąłbyś piłkę. Jednak czasem zdarza się na odwrót – warto więc to sprawdzić, aby oszczędzić sobie sporo zachodu.
Teraz pora na jazdę. Odepchnij się nogą… jedź! Tak, to takie proste. Ważne jest jednak:
- pewne trzymanie kierownicy – warto zadbać o wygodne rączki, które zniwelują ryzyko odcisków na dłoni,
- kontrolowanie odległości od przeszkód – warto mieć oczy dookoła głowy zarówno na ścieżce rowerowej, jak i w skateparku,
- kontrolowanie prędkości – jedź zawsze swoim tempem i nie ścigaj się niepotrzebnie z bardziej doświadczonymi zawodnikami.
Nauka jazdy na hulajnodze wyczynowej będzie wymagać od Ciebie cierpliwości. Skill będzie rósł, spokojnie. Musisz jednak być konsekwentny. To jak z graniem na gitarze: jeśli chcesz nauczyć się grać szybko, najpierw musisz nauczyć się grać wolno. Nie ma drogi na skróty. Tutaj okazuje się, kto ma charakter!
Dobra rada: poznaj swój skatepark. To właśnie w nim będziesz spędzać najwięcej czasu. Obczaj na YouTube, jak pokonywać konkretne przeszkody i zacznij ćwiczyć!
Jaki model do nauki jazdy wybrać?
Na koniec warto pomówić odrobinę o samym sprzęcie. Na tym polu mamy spore doświadczenie i przetestowaliśmy już całą masę sprzętu – z lepszym i gorszym skutkiem. Tutaj możemy wyróżnić dla Ciebie 3 bardzo ciekawe opcje:
- Hulajnoga Wyczynowa Flyby Air Complete Red
● model od cenionej marki Flyby,
● przystępna cena,
● atrakcyjny design,
● lekka i wytrzymała konstrukcja – w sam raz dla początkujących riderów,
● świetny balans masy między przodem a tyłek – idealne do wymagających skoków,
● koła o średnicy 110mm pokryte specjalnym gumowym materiałem – zapewniają doskonałą przyczepność na skateparku,
● łożyska ABEC9 sprawiają, że jazda jest super szybka i płynna,
● gripy o szerokości 160mm gwarantują pewny chwyt,
● podest o wymiarach 500x115 mm pokryty został szorstkim i bardzo dobrze utrzymującym przyczepność gripem,
● system kompresji IHC – lżejsza wersją systemu kompresji HIC umożliwia wykonywanie szybkich i płynnych barspinów. - Hulajnoga wyczynowa NKD Turbine Black Rainbow
● flagowy model cenionej marki NKD,
● model wykonany z najwyższej jakości aluminium – wytrzyma każdy skok!,
● całość zaprojektowana w jednoczęściowym procesie frezowania – to jeszcze większa dokładność i wytrzymałość,
● kółka Hollow Air – ich rdzeń został wykonany z aluminium,
● koła zaprojektowano z otworami w rdzeniu, dzięki czemu łączą trwałość i niską wagę,
● uniwersalność – kółka oferują twardość 88A, więc hulajnoga sprawdza się zarówno w skateparku, jak i do jazdy po mieście, czy wykonywania trików,
● model testowaliśmy nie tylko my – przede wszystkim przetestowali go profesjonalni riderzu z teamu NKD,
● Mathias Villers, używał tej hulajnogi podczas ostatnich zawodów FISE w Montpellier. - Hulajnoga wyczynowa Ethic Erawan
● to absolutnie kultowy model marku Ethic,
● jedna z najlżejszych hulajnóg wyczynowych na rynku (zaledwie 2,96 kg),
● idealna dla początkujących jak i prosów,
● wysoki poziom wytrzymałości,
● koła o średnicy 110 mm nadają się na skatepark, jak i do codziennej jazdy,
● wygodny griptape – gruboziarnisty i bardzo szorstki, więc zapewnia doskonałą przyczepność,
● świetny system kompresji: ICS-10,
● hamulec Flex Fender,
● gwarancja jakości marki Ethic!
Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się podstawowych trików na hulajnodze wyczynowej? W takim razie obczaj nasz ostatni wpis: "Triki na hulajnodze wyczynowej. Jak nauczyć się podstaw?". Powodzenia!