Tracki w deskorolce - jakie wybrać?

2024-04-12
Tracki w deskorolce - jakie wybrać?

Tracki to zdecydowanie jedna z najważniejszych części każdej deskorolki. I zdecydowanie za rzadko zawodnicy biorą je pod uwagę – szczególnie Ci początkujący. Tracki (zwane także truckami) stanowią o wydajności, stabilności oraz ogólnej jakości jazdy na desce. Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z deskorolką wybór odpowiednich tracków może być wyzwaniem. Podobnie z ich konserwacją. Ale o tym dowiesz się z naszego najnowszego artykułu. Koniecznie go przeczytaj!

 

Czym są tracki w deskorolce?

Tracki są metalowymi elementami, które łączą koła z deską w deskorolce. Są one umieszczone na końcach deski i odpowiadają za stabilność, manewrowość oraz możliwość wykonywania trików. Bez solidnych i dobrze dobranych tracków, jazda na deskorolce byłaby niemożliwa. Banał? Oczywiście, ale to tylko pokazuje, jak ważnym elementem są te niepozorne, metalowe elementy, od których naprawdę zależy feeling jazdy.

Tracki pełnią kilka istotnych funkcji, które są kluczowe dla jakości jazdy na deskorolce. Po pierwsze, odpowiadają za prowadzenie deskorolki. Dzięki nim deskorolka może skręcać, wykonywać manewry i triki. Ponadto, tracki wpływają na stabilność jazdy. Solidne tracki do deskorolki zapewniają stabilność dechy nawet podczas wykonywania skomplikowanych trików lub jazdy po nierównym terenie. Można śmiało powiedzieć, że dobre tracki absorbują wibracje i wstrząsy, co przekłada się na wygodę użytkowania deskorolki. Dobra, tyle o podstawach przejdźmy do konkretów.

 

Jak dobrać odpowiednie trucki do deskorolki?

Tutaj nakłada się kilka problemów. Najpierw omówmy różnicę pomiędzy niskimi a wysokimi truckami w deskorolce:

 • Niskie tracki (tzw. low trucks) to przede wszystkim większa stabilność podczas jazdy. Jeśli lubisz duże prędkości lub szybko się przemieszczasz, to niskie tracki powinny Ci bardziej pasować. Na niskich blat jest niżej nad ziemią, więc lepiej wyczuwasz grunt, a zatem masz większą kontrolę nad swoją dechą. Przekłada się to też na fakt, że niskie traki w deskorolce ułatwiają triki flipowe. Nie da się też ukryć, że to również mniejsza waga deskorolki. Ale tutaj jest też kontrargument. Nisko umieszczony blat wymusza mniejsze kółka do deskorolki, to może Cię ograniczać. Zastanów czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie dobre.
 • Z kolei wysokie tracki (tzw. high trucks) zapewniają lepszą zwrotność, dlatego doskonale sprawdzą się, jeżeli jesteś uzależniony od trików i jazdy w parku. Wyższe tracki ułatwiają robienie szybkich skrętów i skomplikowanych trików.  Do tego pozwalają na swobodę wyboru kółek (dobierzesz zarówno te małe, jak i duże). Ważna informacja jest taka, że wyżej umieszczony blat często wybierają miłośnicy jazdy na rampach i bowl’ach. Widzisz więc, że wiele zależy od tego, jaki styl jazdy preferujesz.

 

Zalety dobrych tracków i wybór rozmiaru

Dobrze dobrane i wykonane tracki mają wiele zalet, które wpływają na jakość jazdy oraz trwałość deskorolki. Najważniejsze zalety to z pewnością:

 • Wytrzymałość – solidne tracki wykonane z wysokiej jakości materiałów są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co zapewnia długotrwałą użyteczność. Do tego wytrzymują większe obciążenia, np. lądowanie po potężnym ollie. To ważne, żeby deska po prostu nie rozkraczyła Ci się po jednym ze skoków.
 • Stabilność – dobre tracki zapewniają stabilność deskorolki nawet przy dużych prędkościach oraz podczas wykonywania skomplikowanych trików. Jeśli lubisz szybką jazdę, to zadbaj o to, żeby tracki nie odmówiły posłuszeństwa, bo czeka Cię naprawdę bolesny upadek.
 • Manewrowość – tracki o odpowiedniej konstrukcji umożliwiają płynne skręcanie i wykonywanie różnorodnych manewrów. No nie da się ukryć, że to jest istotne dla osób pragnących doskonalić swoje umiejętności na deskorolce, co nie?
 • Wygodna jazda – dobre tracki absorbują wibracje i wstrząsy, co przekłada się na wygodę podczas jazdy oraz redukcję zmęczenia stóp. Można to bagatelizować, ale gdy się zaczyna jeździć na desce, to kilka godzin na skateparku naprawdę da odczuć Twoim stopom każdy wstrząs.
 • Możliwość regulacji – niektóre tracki pozwalają na regulację szerokości, co umożliwia dostosowanie deskorolki do indywidualnych preferencji zawodnika.

 

Jak dobrać rozmiar trucków w deskorolce?

Zbyt wąskie trucki do blatu mogą oznaczać niewygodną jazdę. Opiszmy to obrazowo: na pewno nie będziesz w stanie zobaczyć swoich kół i możesz mieć wrażenie, że latasz na dywanie jak Aladyn. Tak, wiemy to z własnego doświadczenia! Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dobranie nieco zbyt wąskich trucków (oczywiście bez przesady) nie jest aż tak dużym błędem, jak wybranie zbyt szerokich trucków co do blatu. Jeśli akurat masz do dyspozycji węższe trucki, to zmniejszasz ryzyko wheel bite. Oczywiście musimy też uczciwie zaznaczyć, że chyba największym problemem z jakim trzeba się zmierzyć, jeżdżąc na wąskich truckach jest mniejsza stabilność. Jeździsz po kątach lub bowlach? No tom może to stanowić problem. Oczywiście deska będzie bardziej „zwinna” i będziesz mógł szybciej skręcać, ale kosztem stabilności.

Zbyt szerokie trucki względem blatu to przede wszystkim węszy wachlarz tricków. Spójrz na to tak: Twoja deska będzie ustawiać się pod kątem, gdy będziesz starał się wylądować na boku. Kolejny problem to uderzanie stopami o wystające koła. Jeśli jesteś wysokim skejtem, to pewnie Ci się to nie przytrafi. Nas jednak najbardziej w zbyt szerokich truckach wkurza to, że deska jest responsywna. A to oznacza, że robienie flipów jest dużo trudniejsze, a dla początkujących skatów niemal niemożliwe.

A jak dobrać rozmiar traków do deskorolki? Przygotowaliśmy dla Ciebie prostą rozpiskę, żebyś nie popełnił błędu:

 • Rozmiar deskorolki: od 7,25” do 7,875” kup rozmiar tracków 129 mm, czyli 5”
 • Rozmiar deskorolki: od 8” do 8,125” kup rozmiar tracków 139 mm, czyli 5,5”
 • Rozmiar deskorolki: od 8,25” do 8,5” kup rozmiar tracków 149 mm, czyli 5,8”
 • Rozmiar deskorolki: od 8,75” do 9” kup rozmiar tracków 159 mm, czyli 6,26”
 • Rozmiar deskorolki: powyżej 9,75” kup rozmiar tracków 169 mm, czyli 6,65”

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci dobrać odpowiednie trucki do Twojej deskorolki. W razie pytań zawsze możesz się do nas odezwać! Polecamy też inny z naszych artykułów z rej serii, czyli „Skrzypiące trucki w deskorolce. Jak sobie z nimi poradzić?”. Koniecznie go przeczytaj, żeby uzupełnić swoją wiedzę!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Trucki deskorolkowe uniwersalne NKX Skateboard Trucks 5,25" Srebrne

Trucki deskorolkowe uniwersalne NKX Skateboard Trucks 5,25" Srebrne

149,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 149,00 zł/1szt.Cena regularna 176,00 zł brutto/1szt.
Trucki Mindless Surf Skate 159mm

Trucki Mindless Surf Skate 159mm

309,00 zł brutto/1szt.
pixel