Jak hamować na longboardzie?

2019-01-14
Jak hamować na longboardzie?

Aby nauczyć się jeździć na longboardzie musimy poznać kilka umiejętności. Nie są to bardzo skomplikowane "skille" ale będą podstawą do tego aby łatwo wejść w świat longboardingu. Najczęstszym pytaniem, które pojawia się przy stawianiu pierwszych kroków jest - jak hamować na longboardzie?

1. Aby hamować na longboardzie mamy kilka sposobów. W sytuacji zagrożenia możemy po prostu zeskoczyć z longboarda. Jest to o tyle niezbyt dobry pomysł bo deska może odjechać w złą stronę i np. trafić pod koła samochodu, a wtedy jesteśmy o krok od konieczności zakupu nowej deski ;)

2. Slajd - jest to sposób, w którym stawiamy longboard "bokiem" zrywając przyczepność i w efektowny sposób wytracamy prędkość. Jest to trudne do opanowania ale ma ten sposób swoje zalety. Można dzięki niemu lekko wytracić prędkość lub  momentalnie wyhamować na longboardzie. 

Jak hamować na longboardzie?

3. Footbrake - hamowanie podeszwą buta. Na czym to polega? Jeśli chcemy zahamować na longboardzie musimy zestawić stopę z deski i trzemy spodem buta o nawierzchnię. Trzeba pamiętać aby stopę trzymać równolegle do deski i dociskać całą jej powierzchnią. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda hamowania na longboardzie. Ma ona jednak jedną wadę. Z czasem podeszwa w bucie może się zetrzeć ;)

Tak właśnie hamuje się na longboardzie!

4. Hamowanie z dużych prędkości - jak to się robi? Jeśli ktoś lubi downhill to z pewnością musi wiedzieć w jaki sposób wyhamować np. z prędkości 130km/h. Footbrake będzie tutaj mało skuteczny i może skończyć się upadkiem. Po pierwsze przy tej prędkości musimy zachować idealny balans. Następnie szeroko wystawić ręce aby wytworzyć opór powietrza, a następnie powoli wstać na desce. Następnie jeśli jedziemy ubrani w skórę rozpinamy ją aby stworzyć "spadochron". Kiedy już znacznie zwolniliśmy ostatnie km/h wytracamy footbrakiem :)


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel